Rolnicy coraz świadomiej podejmują decyzje

45 proc. rolników spodziewa się obniżenia opłacalności prowadzonej produkcji, co oznacza dla nich niepewność i mniejsze od spodziewanych zyski z płodów rolnych. To sprawia, że rolnicy (aż 44 proc.) nie zamierzają inwestować w tym roku – takie wnioski wynikają z badania „Kondycja polskiego rolnictwa”, przygotowanego przez firmę badawczą Martin&Jacob, na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas.

 W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ponad połowa rolników (51 proc.) zanotowała niższą opłacalność ze sprzedaży produktów rolnych. Na pogorszenie nastrojów inwestycyjnych rolników wpływ miało opóźnienie w wypłatach płatności bezpośrednich (31 proc.) – powiedziała Aneta Uss-Lik, ekspert z firmy badawczej Martin&Jacob. Co ciekawe, tylko co czwarty rolnik wskazał zmiany w ustawie o obrocie ziemią jako czynnik wpływający na kondycję gospodarstwa rolnego – dodała Aneta Uss-Lik.

Niekorzystne zmiany na przestrzeni ostatniego półrocza odczuło 36 proc. rolników,  jednocześnie 31 proc. nie zauważyło żadnych zmian. Aż 44 proc. nie planuje realizacji inwestycji.

 – Wyniki badania potwierdzają nasze obserwacje dotyczące inwestycji dokonywanych przez rolników. Nie są one podejmowane pod wpływem chwili czy impulsu, lecz poprzedzone kompleksową analizą aktualnej sytuacji ekonomicznej, zarówno własnego gospodarstwa, jak i otoczenia. To świadczy o doświadczeniu i dojrzałości naszych klientów – powiedział Bartosz Urbaniak, członek Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas odpowiedzialny za obszar MŚP i Agro. Bank BGŻ BNP Paribas, jako lider w finansowaniu agrobiznesu, uważnie obserwuje sytuacje w rolnictwie i proponuje rozwiązania dostosowane do pojawiających się potrzeb. Mamy najlepszą ofertę kredytów preferencyjnych, już po raz drugi udzieliliśmy najwięcej tych kredytów dla rolników zarówno pod względem liczby, jak i ich wartości. Posiadamy szeroką ofertę kredytów inwestycyjnych, w tym na finansowanie inwestycji w ramach funduszy unijnych. Proponujemy również kredyty obrotowe, np. Agro Ekspres oraz kredyt niezabezpieczony w kwocie do 200 tys. zł, a także zabezpieczenie cen produktów rolnych, które zyskuje  coraz większe zainteresowanie na polskim rynku – dodał Bartosz Urbaniak.

Rolnicy, jako szanse na poprawę swojej sytuacji i rozpoczęcie inwestycji wskazują  m.in. przygotowanie programów rządowych (50 proc.), polepszenie koniunktury w gospodarstwie (34 proc.), wprowadzenie atrakcyjnego finansowania inwestycji (20 proc.) oraz pojawienie się innowacyjnego pomysłu na zmiany w gospodarstwach (22 proc.).

Informacje o badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone od 23 czerwca do 1 lipca 2016 r. Wzięło w nim udział 574 gospodarstw rolnych o areale powyżej 5 hektarów. Badanie zostało zrealizowane w panelu internetowym dedykowanym rolnikom Agrinet24 metodą CAWI.


dostarczył infoWire.pl